ⓘ Roger Quilliot

                                     

ⓘ Roger Quilliot

Roger Quilliot - ö. 17 Temmuz 1998, Clermont-Ferrand), Fransız sosyalist siyasetçi, eski bakan ve senatör.

1973-1997 yılları arasında Clermont-Ferrand belediye baskanlığı yapmıstır. Sosyalist Parti yönetiminde görevler almıstır. 1974 yılında senatör seçilmis, 1981-1983 yıllarında Sehircilik ve Konut Bakanı olmustur. 1983-1986 yıllarında senatörlük yapmıs, 1986 yılında kısa bir süreliğine milletvekilliği görevinde bulunmus ve 1986 yılından 1998e dek tekrar Puy-de-Dôme senatörü olmustur. 17 Temmuz 1998 tarihinde, çok ağır hasta olan, Roger Quilliot esiyle beraber intihar etmis, ancak esi hayata geri döndürülebilmistir.

                                     

1. Görevleri

Yerel Yönetimler

  • 1 Nisan 1973 - 4 Temmuz 1997: Clermont-Ferrand belediye baskanı
  • Mart 1985 - 1989: Puy-de-Dôme genel konseyi üyesi

Senato

  • 2 Ekim 1986 - 14 Temmuz 1998: Puy-de-Dôme senatörü
  • 3 Ekim 1983 - 2 Nisan 1986: Puy-de-Dôme senatörü
  • 27 Eylül 1981 - 27 Ekim 1981: Puy-de-Dôme senatörü
  • 2 Ekim 1974 - 23 Temmuz 1981: Puy-de-Dôme senatörü

Meclis

  • 2 Nisan 1986 - 2 Ekim 1986: Puy-de-Dôme milletvekili

Hükümet

  • 22 Mayıs 1981 - 22 Haziran 1981: Konut Bakanı
  • 23 Haziran 1981 - 4 Ekim 1983: Sehircilik ve Konut Bakanı