ⓘ François Loncle

                                     

ⓘ François Loncle

François Loncle Fransız sosyalist siyasetçi.

Pariste Gazetecilik eğitimi görmüstür. Evli ve 3 çocuk babasıdır. Gazetecilik çalısmalarından sonra 70li yıllarda Sol Radikaller Hareketinde yer almıs, eski Eure milletvekili Pierre Mendès France ile karsılasmasında, Mendès France kendisinden Eure 4. seçim çevresinden milletvekili adayı olmasını ve sağdan o seçim çevresini geri almasını istemistir. Loncle 1981 seçimlerinde milletvekili seçilmis ve ardından Sosyalist Partiye üye olmustur. 1986 ve 1988 seçimlerinde milletvekili seçilmis, 1993te solun ağır yenilgi aldığı seçimlerde kendisi de milletvekilliğini kaybetmis, 1997den itibaren tekrar milletvekili olmustur. Pierre Bérégovoy Hükümetinde görev almıstır. 2000-2002 yıllarında Meclis Dısisleri Komisyonu baskanlığı görevinde bulunmustur. 2002-2007 yılları arasında Fransa-Slovakya Parlamentolararası Dostluk Grubu baskanlığı yapmıs, 2007 itibarıyla de Fransa-Burkina Faso Parlamentolararası Dostluk Grubu baskanıdır. Ayrıca Fransa-Türkiye Parlamentolararası Dostluk Grubu üyesidir.

                                     

1. Görevler

Yerel Yönetimler

  • Mart 2001 - Mart 2008: Louviers Belediye Meclisi üyesi
  • 19 Haziran 2005 - 18 Mart 2001: Louviers Belediye Baskan yardımcısı
  • 14 Haziran 1982 - 18 Haziran 1995: Brionne Belediye Baskanı

Meclis

  • 29 Ocak 2008 - 19 Haziran 2012: Meclis Boğa Güresi Çalısma Grubu Esbaskanı
  • 2 Nisan 1986 - 14 Mayıs 1988: Eure milletvekili
  • 23 Haziran 1988 - 3 Temmuz 1992: Eure 4. seçim çevresi milletvekili
  • 5 Nisan 2000 - 18 Haziran 2002: Meclis Dısisleri Komisyonu Baskanı
  • 12 Haziran 1997 - 20 Haziran 2017: Eure 4. seçim çevresi milletvekili
  • 2 Temmuz 1981 - 1 Nisan 1986: Eure 4. seçim çevresi milletvekili

Hükümet

  • 26 Aralık 1992 - 29 Mart 1993: Basbakan nezdinde, Plandan sorumlu Devlet Sekreteri
  • 4 Haziran 1992 - 26 Aralık 1992: Basbakan nezdinde, Sehirden sorumlu Devlet Sekreteri

Diğer

  • 26 Mart 2015 - 20 Haziran 2017: Fransız Uluslararası Teknik Uzmanlık Ajansı üyesi
  • 8 Haziran 2016 - 20 Haziran 2017: Institut Français Yönetim Kurulu üyesi