ⓘ Brice Hortefeux

                                     

ⓘ Brice Hortefeux

Brice Hortefeux Fransız siyasetçi

Nicolas Sarkozynin Bütçe Bakanlığı döneminde kabine sefi oldu. 2005-2007 yıllarında Yerel Yönetimler Bakanlığı, 2007-2009 yıllarında Ulusal Kimlik, Uyum ve Göç Isleri Bakanlığı, 2009 yılında kısa bir süre Çalısma Bakanlığı, 2009-2011 yıllarında Içisleri Bakanlığı yapmıstır. 1999-2005 yıllarında Avrupa Parlamentosu üyeliği görevinde bulunmus ve 2011 yılı itibarıyla halen bu görevi ifa etmektedir. Içisleri Bakanlığı döneminde tepkiyle karsılanan Romanların bir kısmını Fransadan uzaklastırma girisiminde bulunmustur. Ayrıca Nicolas Sarkozynin yakın dostu olup Jean Sarkozynin vaftiz babasıdır.

                                     

1. Görevler

Yerel Yönetimler

  • 1992 -.: Auvergne Bölgesel Konseyi üyesi

Avrupa Parlamentosu

  • 15 Eylül 1999 - 2 Haziran 2005: Avrupa Parlamentosu milletvekili
  • 24 Mart 2011 -.: Avrupa Parlamentosu milletvekili

Hükûmet

  • 23 Haziran 2009 - 13 Kasım 2010: Içisleri, Denizasırı iller ve Yerel Yönetimler Bakanı
  • 15 Ocak 2009 - 23 Haziran 2009: Çalısma, Sosyal Iliskiler, Aile, Dayanısma ve Sehir Bakanı
  • 18 Mayıs 2007 - 15 Ocak 2009: Göç, Uyum, Ulusal Kimlik ve Gelisme Bakanı
  • 2 Haziran 2005 - 15 Mayıs 2007: Devlet Bakanı, Içisleri ve Fiziki Planlama Bakanı nezdinde, Yerel Yönetimler Bakanı
  • 14 Kasım 2010 - 27 Subat 2011: Içisleri, Denizasırı iller, Yerel Yönetimler ve Göç Bakanı