ⓘ Xavier Darcos

                                     

ⓘ Xavier Darcos

Xavier Darcos Fransız siyasetçi.

Bordeaux Üniversitesi Edebiyat Fakültesinde Klasik diller alanında tahsil yapmıstır. Lise öğretmenliği ve Millî Eğitim Bakanlığında müfettislik, basmüfettislik görevlerinde bulunmus, milli eğitim bakanı François Bayrounun kabine direktörü olmustur 1993-1995.

1997-2008 yıllarında Périgueux Belediye baskanı, 1998-2002 yılları arasında Dordogne senatörü olmustur. 2002-2004 yıllarında Millî Eğitim Bakanı nezdinde Öğretimden sorumlu Bakanlık, 2004-2005 yıllarında Isbirliği, Gelisme ve Frankofoni Bakanlığı, 2007-2009 yıllarında Millî Eğitim Bakanlığı, 2009-2010 yıllarında Çalısma Bakanlığı yapmıs ve 2010 yılındaki Bölgesel seçimlerde basarısız olunca hükûmet dısı kalmıstır. Ayrıca 2005-2007 yıllarında Fransanın OECD Daimi Temsilcisi olmustur.

                                     

1. Görevleri

Yerel Yönetimler

  • Ocak 1997 - Mart 2008: Périgueux belediye baskanı

Senato

  • 1 Ekim 1998 - 7 Haziran 2002: Dordogne senatörü

Hükûmet

  • 23 Haziran 2009 - 22 Mart 2010: Çalısma, Sosyal Iliskiler, Dayanısma, Aile ve Sehir Bakanı
  • 18 Mayıs 2007 - 23 Haziran 2009: Millî Eğitim Bakanı
  • 31 Mart 2004 - 31 Mayıs 2005: Dısisleri Bakanı nezdinde, Isbirliği, Kalkınma ve Frankofoni Bakanı
  • 7 Mayıs 2002 - 30 Mart 2004: Millî Eğitim, Gençlik ve Bilim Bakanı nezdinde, Okul Eğitimi Bakanı