ⓘ Christine Boutin

                                     

ⓘ Christine Boutin

Christine Boutin) Fransız siyasetçi.

1986-2007 yılları arasında milletvekilliği yapmıs, siyasi hayatında escinsel evliliklere, Pacte civil de solidaritéye ve ötanaziye karsı çıkmıstır. 2002 Fransa cumhurbaskanlığı seçimlerinde aday olmus ancak ilk turdan elenmistir. 2007-2009 yıllarında François Fillon hükûmetlerinde Sehir ve Konut Bakanlığı yapmıstır. Hristiyan Demokrat Partinin baskanlığını yapmıs ve su an Onursal baskanıdır.

                                     

1. Görevleri

Yerel Yönetimler

  • 1977 - 1980: Auffargis Belediye Meclisi üyesi
  • Mayıs 2009 - Temmuz 2009: Yvelines Genel Konseyi Geçici Baskanı
  • 26 Mart 1982 - 20 Ekim 2017: Yvelines Genel Konseyi üyesi
  • 14 Mart 1983 - 18 Mart 2001: Rambouillet Belediye Baskan yardımcısı
  • 1980 - 1983: Auffargis Belediye Baskanı
  • Nisan 1994 - Mayıs 2009: Yvelines Genel Konseyi Baskan yardımcısı

Meclis

  • 23 Haziran 1988 - 19 Temmuz 2007: Yvelines 10. seçim çevresi milletvekili
  • 2 Nisan 1986 - 14 Mayıs 1988: Yvelines milletvekili
  • 1 Subat 2005 - 19 Haziran 2007: Meclis Cezaevi Kosulları ve Cezaevleri Çalısma Grubu Baskanı

Hükûmet

  • 15 Ocak 2009 - 23 Haziran 2009: Konut Bakanı
  • 18 Mayıs 2007 - 15 Ocak 2009: Sehir ve Konut Bakanı

Diğer

  • 3 Eylül 2002 - 19 Haziran 2007: Ulusal Insan Hakları Danısma Kurulu asıl üyesi